CORSAIR iCUE SP120 RGB ELITE Performance 120mm White PWM Triple Fan Kit with iCUE Lighting Node
- $149.00
- Free Shipping from Taiwan
Sold and Shipped by MengYuanDianZi
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Simple, short-term installments
Check out securely with PayPal and choose Pay Later
- Pay in 4 is available upon approval for purchases of $30-$600.
- Pay in 4 is not currently available to residents of Georgia, New Mexico, North Dakota, Missouri, South Dakota, Wisconsin, or any U.S. Territories. Offer availability also depends on the merchant.
- Late fees may apply for missed payments depending on your state of residency.
- When applying, a soft credit check may be needed, but will not affect your credit score.
- You must be of legal age in your U.S. state of residence to use Pay in 4.
- Loans to California residents are made or arranged pursuant to a California Finance Lenders Law license.
Seller
right7 Reviews (100% Positive)
Reviews(177)
Advanced RGB software allows for some amazing lighting combos.
Good quality
Like most things these days, you kinda have to invest in all of Corsair products to get the most out of it which is not cheap. The offset is that you are getting high quality products with well thought out options and software to go with it.
I bought these to go with the three that came with my case and couldn't be happier. If you are looking for quality fans and RGB lighting, look nowhere else. Top notch.
Fan spins I got a lot of Corsair rgb in this build it looked great in a Corsair 5000rgb case with the 360 aio from Corsair all sleek white till the fan rgb quit
The rgb died and kinds just flickers Ive tried other 4 pin headers same thing and since I took awhile to piece out my build Im well outside the window of return in the attached video you can see the fan trying to light it just dont have it hope all my other Corsair stuff will be ok.
Not happy the rgb died kinda a sore spot in the build right
Warranty & Returns
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
Return Policies
Return for refund within: 30 days
Return for replacement within: 30 days
This item is covered by MengYuanDianZi Return Policy
Manufacturer Contact Info
For a directory of all our manufacturers, please click below.
Features & Details
- 120mm
- 550-1500 +/- 10% RPM 16.91-47.73 CFM
- Hydraulic
- 18-26.5 dBA
Specifications
| Brand | Corsair |
|---|---|
| Series | iCUE SP120 RGB ELITE |
| Model | CO-9050137-WW |
| Fan Counts | 3 Fans |
|---|---|
| Fan Controller | Controller |
| Type | Case Fan |
| Fan Size | 120mm |
| Fan Thickness | 25mm |
| Bearing Type | Hydraulic |
| RPM | 550-1500 +/- 10% RPM |
| Air Flow | 16.91-47.73 CFM |
| Noise Level | 18-26.5 dBA |
| Power Connector | 4 Pin |
| Color | White |
| LED | RGB |
| Features | CORSAIR AirGuide technology utilizes anti-vortex vanes to direct airflow and concentrate cooling, improving cooling whether used as intake, exhaust, or mounted to a liquid cooling radiator or heatsink. Eight individually addressable RGB LEDs line each fan hub, creating mesmerizing RGB lighting. Create vivid lighting effects with powerful CORSAIR iCUE software, bringing your system to life with dynamic RGB lighting synchronized across all your iCUE compatible products. A translucent, low-noise 120mm fan blade spins as quietly as 18 dBA, providing high airflow while letting your RGB lighting shine through. Use the included compact iCUE Lighting Node CORE to easily control lighting for up to six CORSAIR RGB fans via CORSAIR iCUE software, cutting down cable clutter with simple USB 2.0 and SATA connections. Keep your system cool with powerful PWM-controlled fan speeds from 550 RPM to 1,500 RPM, pushing up to 47.7 CFM of air with 1.46mm-H2O of static pressure. |
|---|
| Dimensions | 120.00 x 120.00 x 25.00 mm / 4.72" x 4.72" x 0.98" |
|---|
| Package Contents | 3 x CORSAIR SP120 RGB ELITE fans 12 x mounting screws 1 x CORSAIR Lighting Node CORE |
|---|
| First Listed on Newegg | February 14, 2026 |
|---|