SICK IM30-20BPS-NC1 Inductive proximity sensors ,PNP,New
Overview
Specs
Reviews
Features
Housing Cylindrical thread design
Thread size M30 x 1.5
Diameter Ø 30 mm
Sensing range Sn 20 mm
Safe sensing range Sa 16.2 mm
Installation type Flush
Switching frequency 100 Hz
Connection type Male connector M12, 4-pin
Switching output PNP
Output function NO
Electrical wiring DC 3-wire
Enclosure rating IP68, IP69K 1)
Special features Metal Face, triple sensing range
MECHANICS/ELECTRONICS
Mechanics/electronics
Supply voltage 10 V DC ... 30 V DC
Ripple = 20 % 1)
Voltage drop = 2 V 2)
Current consumption 10 mA 3)
Time delay before availability = 40 ms
Hysteresis 1 % ... 15 %
Reproducibility = 5 % 4) 5)
Temperature drift (of Sr) = 10 %
EMC According to EN 60947-5-2
Continuous current Ia = 200 mA
Short-circuit protection ?
Reverse polarity protection ?
Power-up pulse protection ?
Shock and vibration resistance 30 g, 11 ms / 10 ... 55 Hz, 1 mm
Ambient operating temperature –25 °C ... +85 °C
Housing material Stainless steel, V4A (1.4435, 316L)
Sensing face material Stainless steel, V4A (1.4435, 316L)
Housing length 63.5 mm
Thread length 42 mm
Tightening torque, max. 150 Nm