SICK IMF18-08BNSVC0S Cylindrical thread design ,NPN New
Housing Cylindrical thread design
Thread size M18 x 1
Diameter Ø 18 mm
Sensing range Sn 8 mm
Safe sensing range Sa 6.48 mm
Installation type Flush
Switching frequency 1,500 Hz
Connection type Male connector M12, 4-pin
Switching output NPN
Output function NO
Mechanics/electronics
Supply voltage 10 V DC ... 30 V DC
Ripple = 10 %
Voltage drop = 2 V 1)
Current consumption 15 mA 2)
Time delay before availability Approx. 50 ms
Hysteresis 1 % ... 20 %
Reproducibility 5 % 3) 4)
Temperature drift (of Sr) ± 10 %
EMC According to EN 60947-5-2
Continuous current Ia = 200 mA
Power-up pulse protection ?
Shock and vibration resistance 30 g, 11 ms/10 Hz ... 55 Hz, 1 mm
Ambient operating temperature –40 °C ... +80 °C 5)
Housing material Stainless steel, Stainless steel V4A (1.4404, 316L)
Sensing face material Plastic, PPS
Housing length 63 mm
Thread length 35 mm
Tightening torque, max. 50 Nm