SICK WF80-60B410 Optical Detection Principle NPN ,PNP,New
Overview
Specs
Reviews
FEATURES
Functional principle Optical detection principle
Dimensions (W x H x D) 10 mm x 110 mm x 74 mm
Housing design (light emission) Fork shaped
Fork width 80 mm
Fork depth 59 mm
Minimum detectable object (MDO) 0.2 mm
Label detection ?
Light source LED, Infrared light
Adjustment Plus/minus button (Sensitivity, light/dark switching, key lock)
Teach-in mode —
Output function Light/darkswitching, selectable via button
INTERFACES
MECHANICS/ELECTRONICS
Supply voltage 10 V DC ... 30 V DC 1)
Ripple < 10 % 2)
Power consumption 40 mA
Switching frequency 10 kHz 3)
Response time 100 µs
Stability of response time ± 20 µs
Jitter 40 µs
Switching output PNP/NPN
Switching output (voltage)
PNP: HIGH = VS– = 2 V / LOW approx. 0 V
NPN: HIGH = approx. VS / LOW = 2 V
Switching output Light/dark switching
Output current Imax. 100 mA