SICK WT34-R250 Photoelectric Proximity Sensor ,New
Overview
Specs
Reviews
FEATURES
Sensor/ detection principle Photoelectric proximity sensor, Background suppression
Dimensions (W x H x D) 27 mm x 92 mm x 70 mm
Housing design (light emission) Rectangular
Sensing range max. 100 mm ... 1,200 mm 1)
Sensing range 100 mm ... 1,200 mm
Type of light Visible red light
Light source LED 2)
Light spot size (distance) Ø 40 mm (1,200 mm)
Wave length 660 nm
Adjustment Potentiometer
Potentiometer
Time type Off delay
Delay time Adjustable via time delay selector switch, 0.5 s, 10 s
MECHANICS/ELECTRONICS
Supply voltage 20 V AC/DC ... 250 V AC/DC 1)
Power consumption < 2 VA
Switching output Relay, electrically isolated 2)
Output function Change-over contacts
Switching mode Light switching, Dark switching 2)
Switching mode selector Selectable via light/dark selector
Switching current (switching voltage)
4 A (250 V AC)
4 A (24 V DC)
Response time = 10 ms
Switching frequency 10 Hz 3)
Connection type Terminal connection with M16 gland
Circuit protection
A 4)
C 5)
Protection class II 6)
Weight 140 g
Housing material Plastic, ABS
Enclosure rating IP67
Usage category AC-15, DC-13, according to EN 60947-1
Ambient operating temperature –40 °C ... +60 °C
Ambient storage temperature –40 °C ... +75 °C