StarTech.com 2.5 Inch SATA Hard Drive to 3.5 Inch Drive Bay Mounting Kit (BRACKET25SAT)
  • 1 x 2.5in (SATA)
  • 2 x 2.5in (SATA)
  • 2 x 2.5in (Tool-less)
  • 1 x 3.5in
  • 1 x 3.5in (Front Bay)
  • 1 x 3.5in
  • 1 x 5.25in
  • Mount a 2.5in SATA hard drive to a 3.5in bay
  • Compatible with desktop computers with an available 3.5in mounting bay and 2.5in hard drives and solid state drive such as Samsung 840 EVO series & Crucial MX 100 series
  • Add the performance of 2.5in solid state drives to your desktop computer
Overview
Specs
Reviews (379)
The BRACKET25SAT SATA hard drive mounting kit lets you install a 2.5in SATA hard drive (HDD) or solid state drive (SSD) into a 3.5in mounting bay -- enabling you to significantly increase the performance of your desktop by adding the speed of a 2.5in SSD.
For a hassle-free installation, the hard drive mounting kit includes the required SATA data and power cabling for your SATA drive. Plus, the bracket can support IDE drives when using our 2.5in to 3.5in IDE Hard Drive cable adapter (IDE4044).
  • Solid metal mounting bracket
  • Includes 22-pin SATA+Power to separate 7-pin SATA and 4-pin LP4 Molex adapter cable
Manufacturer Part NumberBRACKET25SATProduct Name2.5in SATA Hard Drive to 3.5in Drive Bay Mounting KitPackaged Quantity40Product TypeDrive Mount KitDevice SupportedHard Disk DriveMaterial
  • Metal
  • Steel
Height0.4"Width3.9"Length3.9"Weight (Approximate)3.88 ozPackage Contents
  • 1 x 3.5" Mounting Bracket
  • 1 x Data/Power Adapter Cable
  • 1 x Screw Kit
Compatibility
2.5in SATA Hard Drive in a 3.5in Drive Bay