SICK GTB10-N1211 Small Photoelectric Sensors,NPN ,New
Overview
Specs
Reviews
FEATURES
Sensor/ detection principle Photoelectric proximity sensor, Background suppression
Dimensions (W x H x D) 20 mm x 50 mm x 39 mm
Housing design (light emission) Rectangular
Sensing range max. 20 mm ... 950 mm 1)
Type of light Visible red light
Light source PinPoint LED 2)
Light spot size (distance) Ø 8 mm (700 mm)
Wave length 625 nm
Adjustment Potentiometer, 5 turns
MECHANICS/ELECTRONICS
Supply voltage 10 V DC ... 30 V DC 1)
Ripple ± 5 Vpp 2)
Power consumption 20 mA
Switching output NPN
Switching mode Light/dark switching
Switching mode selector Selectable via light/dark selector
Output current Imax. = 100 mA
Response time = 500 µs 3)
Switching frequency 1,000 Hz 4)
Connection type Cable, 3-wire, 2 m 5)
Cable material PVC
Conductor cross-section 0.14 mm²
Circuit protection
A 6)
B 7)
C 8)
D 9)
Protection class III
Weight 90 g
Housing material Plastic, ABS/PMMA
Enclosure rating IP67
EMC EN 60947-5-2
Ambient operating temperature –30 °C ... +60 °C
Ambient storage temperature –40 °C ... +70 °C