SICK IM12-04NDO-ZC1 Cylindrical Thread Design New
Overview
Specs
Reviews
FEATURES
Housing Cylindrical thread design
Housing Standard
Thread size M12 x 1
Diameter Ø 12 mm
Sensing range Sn 4 mm
Safe sensing range Sa 3.24 mm
Installation type Non-flush
Switching frequency 1,500 Hz
Connection type Male connector M12, 4-pin
Output function NC
Electrical wiring DC 2-wire
Enclosure rating IP67 1)
MECHANICS/ELECTRONICS
Supply voltage 10 V DC ... 30 V DC
Ripple = 10 %
Voltage drop = 2.8 V 1)
Time delay before availability = 50 ms
Hysteresis 2 % ... 10 %
Reproducibility = 5 % 2) 3)
Temperature drift (of Sr) ± 10 %
EMC According to EN 60947-5-2
Continuous current Ia = 100 mA
Off-state current = 0.8 mA
Minimum load current = 3 mA
Short-circuit protection ?
Reverse polarity protection ?
Shock and vibration resistance 30 g, 11 ms / 10 ... 55 Hz, 1 mm
Ambient operating temperature –25 °C ... +70 °C
Housing material Metal, Nickel-plated brass
Sensing face material Plastic, Plastic
Housing length 75 mm
Thread length 48 mm
Tightening torque, max. 10 Nm