SICK IQ40-20BPSKCOK Inductive proximity sensors ,PNP,New
Overview
Specs
Reviews
FEATURES
Housing Rectangular
Housing Short-body
Dimensions (W x H x D) 40 mm x 40 mm x 66 mm
Sensing range Sn 20 mm
Safe sensing range Sa 16.2 mm
Installation type Flush
Switching frequency 150 Hz
Connection type Male connector M12, 4-pin
Switching output PNP
Output function NO
Electrical wiring DC 3-wire
Enclosure rating IP67, IP68, IP69K
MECHANICS/ELECTRONICS
Supply voltage 10 V DC ... 30 V DC
Ripple = 10 Vpp 1)
Voltage drop = 2 V
Current consumption 20 mA 2)
Time delay before availability = 50 ms
Hysteresis 3 % ... 15 % 3)
Reproducibility = 2 %
Temperature drift (of Sr) ± 10 %
Continuous current Ia = 200 mA
Short-circuit protection ?
Reverse polarity protection ?
Power-up pulse protection ?
Shock and vibration resistance 30 g, 11 ms / 10 ... 55 Hz, 1 mm
Ambient operating temperature –25 °C ... +85 °C
Ambient storage temperature –40 °C ... +85 °C
Housing material Plastic, PA 66
Sensing face material Plastic, PA 66
Tightening torque, max. 1.8 Nm