SICK UE10-2FG3D0 Plug-in Screw-type Terminals ,NPN ,PNP,New
Overview
Specs
Reviews
INTERFACES
Connection type Plug-in screw-type terminals
Number of enable current (N/O) contacts 2, relevant for safety
Number of contactor monitoring (N/C) contacts 1
Voltage supply B1/A2, B2/A2
Output circuit > 25 V AC / 60 V DC PELV
Output circuit = 25 V AC / 60 V DC PELV or SELV
Residual ripple (= 2.4 Vpp) 1)
Power consumption (= 2 W (DC))
Overvoltage category II
Rated insulation voltage Ui 300 V AC
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV
Test voltage 1.2 kV (50 Hz) (EN 60439-1)
ELECTRICAL DATA - INPUT CIRCUITS: B1, B2
Input voltage 24 V DC (16.8 V DC ... 27.6 V DC)
Input current = 50 mA
Reset time = 30 ms
Test pulse width = 1 ms
Response time (= 10 ms)
Number of contactor monitoring (N/C) contacts 1, external device monitoring (EDM)
Contact type Positively driven
Contact material Silver alloy, gold flashed
Switching voltage
Enable current contact 10 V AC/DC ... 250 V AC/DC
Contactor monitoring contact 0.1 V AC/DC ... 60 V AC/DC
Current-carrying capacity per OSSD
Enable current contact 10 mA ... 6 A
Contactor monitoring contact 1 mA ... 300 mA
Switching capacity = 1,500 VA (AC)
= 200 W (DC)
Usage category AC-15/DC-13 (EN 60947-5-1)
Rated operating current (voltage)
3 A (230 V AC)
4 A (24 V DC)
Mechanical life (relay contacts) 1 x 107 switching cycles
Electrical life (relay contacts) 1 x 105 switching cycles
MECHANICAL DATA
Dimensions (W x H x D) 17.8 mm x 105.5 mm x 70.8 mm