SICK WT12L-2B550 Small Photoelectric Sensors,NPN ,PNP,New
Overview
Specs
Reviews
FEATURES Sensor/ detection principle Photoelectric proximity sensor, Background suppression Dimensions (W x H x D) 15 mm x 49 mm x 41.5 mm Housing design (light emission) Rectangular Sensing range max. 30 mm... 200 mm 1) Focus 100 mm Type of light Visible red light Light source Laser 2) Light spot size (distance) Ø 0.2 mm (100 mm) Wave length 650 nm Laser class 2 (EN 60825- 1:2014, IEC 60825- 1:2007 ) 3) Adjustment Potentiometer Special applications Detecting small objects, Detection of objects moving at high speeds MECHANICS/ELECTRONICS Supply voltage 10 V DC... 30 V DC 1) Ripple = 5 Vpp 2) Power consumption 55 mA 3) Switching output PNP 4) NPN 5) Switching mode Light switching 4) Dark switching 5) Switching mode selector Selectable via L/D control cable Signal voltage PNP HIGH/LOW Uv - < 2 V, Uv / 0 V, <= 1.5 V Signal voltage NPN HIGH/LOW Uv - < 2 V, Uv / 0 V, <= 1.5 V Output current Imax.