SICK IM30-15NUO-ZU0 Inductive proximity sensors New
Overview
Specs
Reviews
Features
Housing Cylindrical thread design
Housing Standard
Thread size M30 x 1.5
Diameter Ø 30 mm
Sensing range Sn 15 mm
Safe sensing range Sa 12.15 mm
Installation type Non-flush
Switching frequency
25 Hz 1)
30 Hz 2)
Connection type Cable, 2-wire, 2 m
Output function NC
Electrical wiring AC/DC 2-wire
Enclosure rating IP67 3)
MECHANICS/ELECTRONICS
Mechanics/electronics
Supply voltage 20 V AC/DC ... 250 V AC/DC
Voltage drop = 6.5 V AC, = 6 V DC
Time delay before availability = 8 ms
Hysteresis 1 % ... 15 %
Reproducibility = 10 % 1) 2) 3)
Temperature drift (of Sr) ± 10 %
EMC
According to EN 60947-5-2
As per EN 55011, class B
Continuous current Ia
= 350 mA 4)
= 250 mA 5)
= 100 mA 6)
Off-state current
= 2.5 mA (AC 250 V)
= 1.3 mA (AC 110 V)
= 0.8 mA (DC 24 V)
Minimum load current = 5 mA
Short-time withstand current 2.2 A 7)
Cable material PUR/PVC
Conductor size 0.5 mm²
Short-circuit protection – 8)
Power-up pulse protection ?
Shock and vibration resistance 30 g, 11 ms / 10 ... 55 Hz, 1 mm
Ambient operating temperature –25 °C ... +70 °C
Housing material Metal, Nickel-plated brass
Sensing face material Plastic, Plastic
Housing length 81 mm
Thread length 44 mm
Tightening torque, max. = 50 Nm
Protection class II
Rated insulation voltage Ui 250 V AC
Usage category
AC-140 9)
DC-13 10)
Contamination rating 3
Rated impulse withstand voltage 4 kV