SICK IME18-05BNSZCOK Inductive proximity sensors NPN ,New
Overview
Specs
Reviews
FEATURES
Housing Cylindrical thread design
Housing Short-body
Thread size M18 x 1
Diameter Ø 18 mm
Sensing range Sn 5 mm
Safe sensing range Sa 4.05 mm
Installation type Flush
Switching frequency 1,000 Hz
Connection type Male connector M12, 4-pin
Switching output NPN
Output function NO
Electrical wiring DC 3-wire
Enclosure rating IP67 1)
MECHANICS/ELECTRONICS
Supply voltage 10 V DC ... 30 V DC
Ripple = 10 %
Voltage drop = 2 V 1)
Current consumption 10 mA 2)
Time delay before availability = 100 ms
Hysteresis 5 % ... 15 %
Reproducibility = 2 % 3) 4)
Temperature drift (of Sr) ± 10 %
EMC According to EN 60947-5-2
Continuous current Ia = 200 mA
Short-circuit protection ?
Reverse polarity protection ?
Power-up pulse protection ?
Shock and vibration resistance 30 g, 11 ms/10 Hz ... 55 Hz, 1 mm
Ambient operating temperature –25 °C ... +75 °C
Housing material Metal, Nickel-plated brass
Sensing face material Plastic, PA 66
Housing length 50 mm
Thread length 33 mm
Tightening torque, max. = 40 Nm