SICK VTF18-3N1312 Photoelectric proximity sensor ,NPN New
Overview
Specs
Reviews
FEATURES
Sensor/ detection principle Photoelectric proximity sensor
Dimensions (W x H x D) 60.6 mm
Housing design (light emission) Cylindrical, angled
Sensing range max. 3 mm ... 100 mm 1)
Sensing range 3 mm ... 90 mm 1)
Type of light Infrared light
Light source LED
Adjustment Potentiometer
MECHANICS/ELECTRONICS
Supply voltage 10 V DC ... 30 V DC
Ripple = 10 %
Power consumption = 30 mA 1)
Switching output NPN
Switching mode Dark switching
Response time = 2 ms 2)
Connection type Cable, 2 m 3)
Cable material PVC
Conductor cross-section 0.14 mm²
Cable diameter Ø 3.1 mm
Housing material Metal, Brass nickel-plated, plastic
Optics material Plastic, PMMA
Enclosure rating IP67
Ambient operating temperature –25 °C ... +70 °C
Ambient storage temperature –25 °C ... +70 °C