  • :| Input Receptacles: NEMA L6-20P| Output Receptacles: 12 x IEC 60320 C13| Protection Type: Overload Protection| Input Voltage: 200 V AC| Input Voltage: 208 V AC| Input Voltage: 230 V AC| Output Voltage: 200 V AC| Output Voltage: 208 V AC| Output Voltage: 230 V AC| Form Factor: Rack-mountable| Form Factor: Vertical Rackmount| Rack Height: 1U| Green Compliant: Yes| Green Compliance Certificate/Authority: RoHS. .
Overview
Specs
Reviews
  • The CyberPower PDU20BHVT12R, a 12-outlet (rear) rackmount basic power distribution unit (PDU), provides 208V/230V 20A output. It distributes power to 12 IEC-320 C13 receptacles from a single NEMA L6-20P twist lock plug with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, the PDU20BHVT12R has rugged, industrial-grade metal housing and a 10-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray, and is ETL/RoHS certified. A limited lifetime warranty covers defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions.