TRENDnet 1000W, 48V DC, 21A AC to DC Industrial Power Supply with PFC Function, TI-RSP100048, Compatible with 4U 19 Rackmount TI-R4U (Sold Separately), Built in DC Fans, UL 508 Approved
  • Industrial power supply; Compatible with 4U 19 Rackmount TI-R4U (sold separately)
  • Provides up to 1000W of power (48V DC, 21A); High efficiency 94% and low power dissipation
  • Built-in active Power Factor Controller; Forced air cooling via built-in DC fans
  • 100% full load burn-in test; -25° 70° C (-13° 158° F) operating temperature range
Overview
Specs
Reviews
TRENDnet's AC to DC Industrial Power Supply, model TI-RSP100048, supplies up to 1000W (48V DC, 21A) of power to industrial equipment, such as PoE switches and WiFi access points. This industrial power supply comes with active PFC and overload current protection.