Tripp Lite Basic PDU, 20A, 14 Outlets (2 C19 & 12 C13), 208 / 240 V, L6-20P, 208 / 240 V Input, 15 ft. Cord, 1U Rack-Mount Power (PDUH20HVL6)
(1 from Tripp Lite) Write a Review
  • 3.3 / 3.8kW Single Phase 208 / 240 V 1U Rackmount Power Distribution Unit (PDU)
  • NEMA L6-20P input with 15 ft. (4.5 m) power cord
  • 14 total outlets - 12 C13 and 2 C19
  • Switchless design prevents accidental shutdown
Overview
Specs
Reviews (1)
Tripp Lite's PDUH20HVL6 Basic PDU / power distribution unit offers 20A 208/240V power distribution in rack enclosures, network closets and datacenter applications. Detachable mounting flanges are configurable for 1U horizontal and 0U vertical rackmount installation with additional support for secure wallmount and under-counter placement. Attached 15 ft. / 4.5m line cord with L6-20P input plug. Includes 4 front-facing and 8 rear-facing C13 outlets (12 total), plus 2 rear-facing C19 outlets. Ideal for power distribution in rack enclosures, network closets and a variety of other application types. Includes back panel grounding lug, reversible housing and rugged all-metal case design. Key Features 208/240V basic rackmount PDU supports 20A maximum output power (agency de-rated to 16A continuous) Supports 1U horizontal 19 inch rackmount installation in 2 or 4 post equipment racks Detachable mounting flanges enable secure 0U vertical rackmount installation in most racks, plus support for wallmount and under-counter mounting Optional PDUSIDEBRKT enables simple button-mount 0U vertical installation in Tripp Lite SmartRack enclosures Reversible housing enables front or rear input cable entry Detachable 15 ft. / 4.5m line cord with L6-20P input plug Includes 4 front-facing and 8 rear-facing C13 outlets (12 total), plus 2 rear-facing C19 outlets Ideal for power distribution in rack enclosures, network closets and a variety of other applications Back panel grounding lug offers convenient earthing point Typical Applications Ideal for datacenters, network closets, equipment racks and a wide variety of other application types Package Includes PDUH20HVL6 PDU rackmount PDU Owner's manual