Tripp Lite 200W Car Power Inverter with 2 Outlets & 2 USB Charging Ports, Cup Holder Design (PV200CUSB)
  • 100 W + USB
  • 150 W
  • 200 W + USB
  • 200 W + USB / cups-Holder
  • 375 W
  • 400 W + USB
  • Converts 12 V DC battery power to standard 120 V AC power - auto power inverter
  • Runs smartphones, laptops, tablets, portable TVs, DVD players, MP3 players and other electronics
  • Features 2 AC outlets, 2.1A USB port and 1.0A USB port
  • Outputs 200 watts (continuous); 400 watts (peak)
Overview
Specs
Reviews (159)
MAIN OVERVIEW FEATURES: Plug/Connector Type: Cigarette Lighter AdapterReceptacles: 2 x NEMA 5-15R,2 x USBInput Voltage: 12 V DCOutput Voltage: 120 V AC,5 V DCPeak Power Load: 400 WContinuous Power Load: 200 WHeight: 6.8"Width: 3.9"Depth: 2.8"Weight (Approximate): 14.05 ozPackage Contents: PowerVerter PV200CUSB Power Inverter Warranty Information Owner's Manual Limited Warranty: 1 Year