ASUS VA27ECPSN 27" 1920 x 1080 Full HD, IPS, 75Hz, Adaptive-Sync, Speakers, Eye Care, Low Blue Light, Flicker Free, RJ45, USB-C, DisplayPort, HDMI, Height Adjustment, VESA Wall Mountable
  • 27" Full HD (1920 x 1080) resolution IPS 178° wide viewing angle panel
  • USB-C port allows simple laptop docking for data transmission and video signal to the display, up to 65W charging the laptop via just one cable
  • Up to 75Hz refresh rate with Adaptive-Sync technology to eliminate tracing and ensure crisp and smooth viewing experience
  • Robust Connectivity with RJ45, DisplayPort 1.2, HDMI(v1.4), USB Hub (USB 3.2 x3), USB- C with 65W Power Delivery
  • What’s in the Box: USB-C cable, DisplayPort cable, HDMI cable, Power cord
Overview
Specs
Reviews
ASUS VA27ECPSN gaming monitor
ASUS Docking Monitor
Enhance Your Productivity
ASUS VA27ECPSN gaming monitor
ASUS VA27ECPSN is a 27 inch Full HD (1920 x 1080) monitor that features a frameless IPS panel for wide angle viewing to deliver incredibly sharp imagery and stunning video playback. Stable Internet connection and one-cable docking to your laptop with RJ45 and USB-C connection. Up to 75Hz refresh rate with Adaptive-Sync technology to eliminate tracing and ensure crisp and smooth viewing experience. Its highly ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments along with TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light provides a comfortable viewing experience.
Lifelike views with 178° wide view angle
ASUS VA27ECPSN gaming monitor
ASUS VA27ECPSN gaming monitor
The USB-C That Does It All
An included USB-C® port enables superfast data transfers, DisplayPort connectivity and 65W power delivery to charge devices via just one USB-C cable. The monitor also serves as a USB hub: any device connected to the USB Type-A ports gains access to other peripherals hooked up to the other USB ports.
ASUS VA27ECPSN gaming monitor
Expansive Connectivity
ASUS VA27ECPSN gaming monitor
ASUS VA27ECPSN gaming monitor
ASUS VA27ECPSN gaming monitor
Built-in stereo speakers for multimedia
Ergonomic Design
ASUS VA27ECPSN gaming monitor
Height Adjustment (0 ~ 150mm)