Ebmpapst A2S130-AA03-01 AC Fan Ball Bearing 230V 0.31A/0.25A 45W/39W 2800RPM/3250RPM Flange Mount Industrial Cooling Fans and Supplies
  • Condition: 100% new and good quality;
  • Brand:ebmpapst ;Model: A2S130-AA03-01;
  • Airflow:233 CFM; Operating Supply Voltage :230 V;
  • Power Consumption:45 W;Ratings:IP20;
Overview
Specs
Reviews
Nominal data
Type A2S130-AA03-01
Motor M2S052-CA
Phase 1~ 1~
Nominal voltage VAC 230 230
Frequency Hz 50 60
Method of obtaining data fa fa
Valid for approval/standard CE CE
Speed (rpm) min-1 2800 3250
Power consumption W 45 39
Current draw A 0.31 0.25
Max. back pressure Pa 80 120
Max. back pressure inH2O 0.32 0.48
Min. ambient temperature °C -25 -25
Max. ambient temperature °C 50 70
Starting current A 0.45 0.4
Technical description
Weight:0.9 kg
Fan size :130 mm
Rotor surface:Rotor open, painted black
Blade material:Sheet steel, painted black
Number of blades:7
Airflow direction :v
Direction of rotation :Counterclockwise, viewed toward rotor
Degree of protection: IP20
Insulation class :B
Max. permitted ambient temp.for motor: + 80 °C
Min. permitted ambient temp. formotor: -40 °C
Installation position :Any
Condensation drainage holes :None, open rotor
Mode :s1
Motor bearing :Ball bearing
Touch current according to lEC60990 :<0.75 mA