ETCR1500 Wireless High Voltage Phase Detector
Overview
Specs
Reviews
Product Main Function
2. Phase Detection Voltage :10V~500kV
3. VoltageDisplayRange :0.1kV~35kV
4. PhaseDetectionDistance :200m
5. Phase Range :0°~360°
6. Frequency Range:45.0Hz~65.0Hz
Specification
Function Description
Power Supply  Host:3.7V 2600mAh rechargeable lithium battery
 Detector: 3.7V 600mAh rechargeable lithium battery
Phase Detection Method  Contact mode phase detecting: circuit line below 35kV
 Non-Contact mode phase detecting: when the line voltage exceeds 35kV, must adopt non-contact mode to testing, the probe gradually approach the conductor to phase detecting.
Phase Detection Voltage 10V~500kV
Phase Detection Distance  200m
Phase Qualitative  Same phase:-20°~20°;out phase : 100°~140°and 220°~260°
Range   Phase Range:0.0°~360.0°
 Frequency Range:45.0Hz~65.0Hz
Accuracy  Phase :=±8°
 Frequency:=±2Hz
Resolution  Phase:0.1° frequency:0.1Hz
Transmitting Frequency  433MHz?315MHz
 LCD Size  3.5 inch color display;display area :71mm×53mm
Phase Indication  Vector diagram and digital display
Power indication  Detector has green power indicator
Electricity Test indication  “du--du--du” buzzing sound
Voltage Display  Display voltage class
 Detection Rate  About 2 second/times
 Data Storage  200 groups(Power down or replace the battery will not lose data)
 LCD Backlight  Adjustable brightness for different environments
Auto Shut Down 15 minutes after boot up, the meter shuts down automatically without any operation
Battery Voltage  When battery voltage is lower than 7.2V±0.1V,low battery voltage symbol will display and remind to replace battery. The measurement data still are also accurate at this time.
Rated Current   Detector:30mA max;Host :150mA max
Instrument Weight  Host:950g(include battery);package and insulation :about 3.0kg
Instrument Dimension  Host 195mm×100mm×45mm;Detector :130mm×65mm×45mm
Insulation Rod Length  Max Diameter:F45mm;Length:contraction state 1000mm;stretched state:4500mm
Insulation Test  The insulation rod stretched to both ends:AC 220kV/rms;
host, detector:AC3700V/rms(between exposed metal and plastic shell)
Outside interference  No special strong electromagnetic field, no 433mhz,315mhz interference
Working Temperature  -10?~40?;below 80%rh
Storage temperature  -10?~60?;below 70%rh