ETCR1500B Satellite Timing Service Remote High Voltage Phase Detector
Reviews
 ETCR1500B Satellite Timing Service Remote High Voltage Phase Detector is specially designed and manufactured for high voltage line and high voltage switchgear (middle cabinet, ring network cabinet, etc.) nuclear phase, the instrument breaks through the traditional nuclear phase device voltage grade limit problem, can be in the very low voltage line nuclear phase, completely realize from 10V to 500kV voltage automatic nuclear phase. The phase detect uses satellite timing technology to realize long-range phase detect, basement phase detect and mine underground phase detect. The timing accuracy is less than 20ns. It can receive the gnss signal of six satellite timing systems at the same time.  Normal Phase Detecting Distance :200m,Satellite Phase Detecting Distance :5000m.The phase detector can be used for remote phase detect, ordinary phase detect, and also has functions such as testing phase, frequency, phase sequence, transformer group judgment, as well as power inspection and line voltage display functions. When the line voltage exceeds 35kV, must adopt non-contact mode to testing, the probe gradually approach the conductor to phase detecting.