ETCR3000+ Digital Earth Resistance Tester Resistance Range 0.10O ~ 2000O
Overview
Specs
Reviews
Notice:
Thanks for your support!
 Range and Accuracy
Test Function Range Accuracy Resolution
Earth Resistance 0.10O ~ 20O ±2%rdg±3dgt
(Auxiliary earth resistance 100O±5%,voltage to earth<10V) 0.01O
0.1O ~ 200O 0.1O
1O ~ 2000O 1O
Earth Current 0mA~100A AC ±2%rdg±3dgt 1mA
Earth Voltage 0V~200V AC ±2%rdg±3dgt 1V
Technical Specification
Function Description
Power Supply   DC9V, R6 AA dry batteryX6PCS
Earth Resistance   Range: 0.10O ~ 2000O
  Resolution: 0.01O
  Accuracy: ±2%rdg±3dgt
Grounding Current   Range: 0mA~ 100A AC
  Resolution: 1mA
  Accuracy: ±2%rdg±3dgt
Grounding Voltage   Range: 0~200V AC
  Resolution: 1V
  Accuracy: ±2%rdg±3dgt
Display LCD   LCD:58mmX46mm
Tester Dimension   210mm(L)×133mm(W)×68mm(H)
Weight   Host: about 800g, total weight: about 2285g (include accessories)
Measurement Method   Earth resistance: rated current change-pole method, measure current 10mA Max; Voltage to earth: average value rectification
Measurement Time  Earth resistance: 15 seconds/time;Voltage to earth : 2 times/second;
Data Storage 1000 groups , the little digital flash "1000" symbol indicate storage is full
Data Access Data access function: display "READ" symbol
Overrange Display  Overrange overflow function: display ”OL” symbol
Auxiliary Ground Rod  2 PCS: F10mm×250mm
Test Wires  Red 15m, yellow 10m, green 5m, red 1.5m (total 4 pcs wires)
Auto Shutdown   3 Minutes after power on, will automatic shutdown without any operation.
Battery Voltage   While battery voltage decreases to around 7.2V, will display low battery voltage symbol“    ”, and remind to replace the battery.
Overload Protection   Earth resistance: between each interfaces of E-P,E-C, AC 280V/3 seconds
Electromagnetic Property   IEC61010-4-3, wireless frequency electromagnetic field=1V/m
Working Current   Backlight: 25mA Max;  Standby: 85mA Max(Backlight close);  Measurement: 300mA Max(Backlight close)