ETCR3200 Double Clamp earth Grounding Resistance Tester
Reviews
ETCR3200 Double Clamp Multi-function Grounding Resistance Tester
Product Characteristics
1:2/3/4-wire method measure earth resistance,Range:0.00O~30.00kO
2:Selection method meausre earth resistance, Range: 0.00O~3000O
3:Doule clamp method measure earth resistance,Range: 0.01~100O
4:Soil resistivity measurement, Range:0.00Om~9000kOm
5:Earth voltage measurement,Range:AC 0~600V
6:AC current measurement, Range: 0.01mA~600A
7:Data storage: 2000 sets
8:Alarm function: audible and visual alarm
9:CT size: F68mm
ETCR3200 Double Clamp Earth Resistance Tester, through a variety of methods measuring earth resistance (range: 0.01O ~ 30.00 kO), soil resistivity (range: 0.01Om ~ 9000kOm), earth voltage (range: 0.1 V ~ 100.0 V), grounding lead leakage current, AC current (range: 0.01mA ~ 600A); The tester adopts the precision 4-wire method, 3-wire method, simple 2-wire method, selection method and double-clamp method to measure grounding resistance. Large caliber current clamp design, can measure the grounding system which using large grounding down lead.It can flexibly and accurately measure arbitrary grounding resistance values of single point and mesh grounding and other complex grounding conditions. When measuring parallel grounding, it is unnecessary to disconnect any parallel grounding electrode to maximize the convenience of measurement. Import FFT (fast Fourier transform) technology, AFC (automatic frequency control) technology, ensure the measurement of high precision, high stability and reliability.
Power Supply DC 9V Alkaline dry cell LR14 1.5V*6PCS, continues standby 300 hours
LCD Size 124mm x 67mm(with backlight)
Range Selection measurement method :0.01O - 3000O
Double clamp measurement method :0.01O - 100O
2/3/4 pole measurement method :0.01O - 30.00kO
Soil Resistivity :0.01Om - 9000KO
DC Resistance:0.01O - 30.00kO
Earth Voltage:0.1V -100.0V
AC Current:0.01mA -600A
Resolution Resistance:0.01O
Soil Resistivity :0.01Om
Current:0.01mA
Voltage:0.1V
Max Accuracy ±2%rdg±3dgt
Data Storage 2000 groups
Data Upload RS232 interface, storage data can be uploaded to computer, saved or printed.
Automatic Shut Down Automatically shut down after 15 minutes start up
Power Consumption Turn on the backlight: 45mA Max
Turn off the backlight : 25mA Max
Measurement: 100mA Max(Backlight shut off)
Working Temperature & Humidity -10?-40?, below 80%rh
Storage temperature & humidity -20?-60?, below 70%rh
Clamp Caliber F68mm
Measuring Method 2/3/4 pole measurement method: Change-pole method, measurement current 20mA Max
Selection measurement method: Change-pole method, measurement current 20mA Max
Double clamp measurement method: Non-connect mutual inductance method, measurement current 1mA Max
Soil Resistivity: 4-pole measurement (Wenner method)
AC current: Mutual inductance method(clamp)
Earth Voltage: Average rectification(between P(S)-ES)
Test Frequency 128Hz/111Hz/105Hz/94Hz(AFC)
Data Model Average value,maximum,minimum value
line resistance check Automatic calibration
Measuring Rate AC current: about 0.5 times/second
Earth Voltage: about 0.5 times/second
Earth resistance,soil resistivity: about 5 seconds/time
Measuring Times Over 5000 times (Short-circuit test, interval time should be at least 30seconds)
Short-circuit Test Current AC 20mA max
Open-circuit Test Voltage AC 40V max
Test Voltage Wave Sine wave
Electrode Distance Range 1m-100m
Line Voltage Measurement below AC 600V
Data Hold Data hold function: “HOLD” symbol display
Data Access Data read function: “READ” symbol display
Overflow Display Exceed measuring range overflow function: “OL” symbol display
Interference Test Automatic identification of interference signals, “NOISE” symbol indication when the interference voltage is higher than 5V
Alarm Function Measuring value exceeds alarm setting value, will "Toot-toot-toot" alarm hint
Battery Voltage While battery voltage decreases to around 7.5V, will display battery voltage low symbol“ ”, and reminding to replace the battery
Overload Protection Measure earth resistance: between each interfaces of E-P?E-E- C,AC 280V/3 seconds
Insulation Resistance Over 20MO(between circuit and outside shell is 500V)
Withstand Voltage AC 3700V/rms. (Between circuit and outside shell)
Electromagnetic Features IEC61010- 4-3,Wireless frequency electromagnetic field =1 V/m
Protection Type IEC61010-1(CAT ? 300V?CAT IV 150V?Pollution 2);
IEC61010-031;
IEC61557-1(Earth resistance);
IEC61557-5(Soil resistivity);
JJG 366-2004(Grounding resistance meter)
Weight 1653g
Meter Dimension 215mm(L)×190mm(W)×95mm(H)