ETCR6300-High Accuracy Clamp Leaker Range 0.000mA~60.00A New
Reviews
ETCR6300 Clamp Leakage Current Meter
Product Main Function
1. Measurement of AC current and leakage current, Range:AC 0.000mA~60.00A
2. Data Storage: 99 groups
3. Peak Hold
4. Line Voltage: below 600V
5. CT Size: 25mm x 30mm
ETCR6300 Clamp Leakage Current Meter suitable for measuring AC current and leakage current below 600V, range: 0.000mA~60.0A, CT size: 25mm x 30mm, the iron core adopts magnetic shielding technology, almost unaffected by the external magnetic field, strong anti-interference ability. Especially suitable for high accuracy small current measurement, adopt non-contact current measurement, safe and simple operation.The instrument is small size, high accuracy, performance stable and function perfect, which is one of the necessary tools for electrician safety inspection and maintenance..
Model ETCR6300
Range 0.000mA~60.00A
Resolution 1uA
CT Size 25mm×30mm
Meter Size 175×70×38mm
Meter Weight 210g
Function Measurement of AC leakage current, AC current and on-line AC current.
Power Supply Alkaline dry battery 6LR61 9V,continues working 80 hours(Battery not included)
Test Mode Clamp CT, integration method
Display Mode 4digits LCD display
LCD Dimension 35mm×21.5mm;display area:32mm×15mm
Sampling Rate about 2 times/s
Frequency Automatic identification 50Hz/60Hz
Shift Automatically
Accuracy
(23?±3?,
below 70%RH) 0~59A: ±1.5%±5dgt
60A~199A: ±2%±5dgt
200A~299A: ±3%±5dgt
300A~600A: ±4%±5dgt
Line Voltage Line measurement below DC 600V
Battery Voltage While battery voltage decreases to around 7.2V, will display low battery voltage symbol“ ”, and remind to replace the battery
Working Current 5mA
Working Temperature 0? ~ 40?,below 80%rh
Storage Temperature -10? ~60?,below 80%rh
Insulating Strength AC2KV/rms (between the core and outside shell)
Suitable Safety Standard IEC1010-1?IEC1010-2-032?pollution, etc 2?CAT ?(600V)