ETCR9100 High and Low Voltage Clamp Ammeter AC 0.00mA~600A F33mm
Reviews
Notice:
Thanks for your support!
ETCR9100 H/L Voltage Clamp Meter specially designed and manufactured for high precision high voltage current measurement; use the latest CT technology and integrated mask digital technology; composed of special high voltage detector, wireless receiver and high voltage insulation rods. Wireless transmission can receive the measured data by penetrating storey building barriers or 30 meters. If not use insulated rods, it can also used as high-precision low-voltage clamp meter and leakage current meter, can accurately measure the 0.00mA ~600A current or leakage current.
 Technical Specifications
Power Supply DC6V alkaline LR03×4)
Test Mode Clamp CT, integral approach
Display Mode 4 bit LCD display, with backlight function
LCD Dimension 47mm×28.5mm
Meter Dimension LWH: 68mm×245mm×40mm
Clamp Dimension ?33mm
Sampling Rate 2 times/second
Measurement Scope 0.00mA~600A (50/60Hz automatic)
Resolution 0.01mA
Shift 0.00mA~600A automatic shift
Accuracy
(23?±5?, below 70%RH) 0.00mA~100.0A: ±1%±5dgt
100.0A~600.0A: ±2%±5dgt
Line Voltage Below 60KV line test (with 5 insulation rods operation)
Data Memory 99 sets, memory process is shown by MEM , full storage is shown by blinking FULL
Data Hold In usual testing mode, press HOLD key to keep data, shown by “HOLD”
Data Access “MR” indication, can access to all data
Overflow Display Over-range overflow function: shown in “OL A”
Automatic Shutdown 15 minutes after boot
Battery Voltage When battery voltage is lower than 4.8V, battery voltage is shown in low symbol to remind battery replacement
Working Temperature and Humidity -25?~40?; below 80%Rh
Storage Temperature and Humidity -10?~60?; below 70%Rh
Insulation Rod Dimension f32mm, 1m/piece (5pieces)
Insulation Strength AC 100kV/rms (between the 5th insulation rod and high voltage current clamp core)
Structure Anti-drip type ?
Safety Provisions IEC1010-1, IEC1010-2-032, Pollution Class 2, CAT ?(600V), IEC61326(EMC standard)