TRENDnet TI-S48048 480W, 48 56V DC, 10A AC to DC DIN-Rail Power Supply with PFC Function
  • Industrial power supply with integrated DIN-Rail mount
  • Provides up to 480W of power (48V DC, 10A)
  • Supported output voltage 48 56V DC
  • High efficiency 93% and low power dissipation
  • 150% peak load capability
  • Built-in active Power Factor Controller (PF > 0.96)
  • Cooling by natural air convection
  • Protections: Overload, short circuit, over power, over voltage, over current, over temperature
  • UL 62368 certified
  • Built-in DC OK relay contact
  • -25° 70° C (-13° 158° F) wide operating temperature range
Overview
Specs
Reviews
TRENDnets AC to DC Industrial DIN-Rail Power Supply with PFC Function, model TI-S48048, supplies up to 480W (48V DC, 10A) of power to industrial equipment such as PoE switches, network cameras, and WiFi access points. This DIN-Rail power supply comes with active PFC, an integrated DIN-rail mount, and overload current protection.