Athena Power Zippy P1U-5520K 520W 1U Single IPC/Server Power Supply - 80Plus Platinum - OEM
  • 520W Single
  • ATX Connector 24 (20+4) Pin x 1
  • P4-12V 4Pin x 1
  • EPS 12V 8Pin x 1
  • SATA 15Pin x 2
  • Molex 4Pin x 4
  • Floppy 4Pin x 2
  • PMBus 5Pin x 1
This item is covered under the Manufacturer Only Return Policy.
Specs
Reviews
See all Q & A
avatar
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
Learn more about the Athena Power P1U-5520K
Model
Brand Athena Power
Model P1U-5520K
Details
Single/Redundant Single
Maximum Power 520W
Main Connector ATX Connector 24 (20+4) Pin x 1
P4-12V 4Pin x 1
EPS 12V 8Pin x 1
SATA 15Pin x 2
Molex 4Pin x 4
Floppy 4Pin x 2
PMBus 5Pin x 1
Output Current +3.3V@14A, +5V@14A, +12V@43A, [email protected], +5VSB@2A
Input Voltage 88 - 264 V
Input Frequency Range 47 - 63 Hz
MTBF 120,000 Hours at Ambient Temperature +25 degree C
Hold-up Time 16 ms Minimum at Nominal Input Voltage
Features
Features Rise time: Less than 25 ms
Dimensions & Weight
Dimensions 1.57" x 3.94" x 7.50"