    BANNER Q4XTBCOD300-Q8 Rugged Laser Distance Sensor New
    Overview
    Specs
    Reviews
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    Q4X Series: Clear Object
    Range: 300 mm; Input 10-30 V dc
    Outputs: Bipolar: 1 NPN; 1 PNP
    Connection: Euro M12 5-Pin Integral Connector
    Sensing Beam Visible Red Laser
    PC Configurable No
    Sensing Mode (General) Proximity
    Sensing Mode (Detailed) Background/Foreground Suppression
    Housing Style Rectangular w/M18 Mount
    Device Type Sensor
    Primary Housing Material Stainless Steel
    Laser Classification Class 1
    Input/Output Discrete
    Indicator Display; LED(s)
    Connection Integral QD
    Quick Disconnect Type M12 (Euro)
    Max Sensing Distance (mm) 300
    Minimum Sensing Distance (mm) 25
    Sensing Beam Visible Red Laser
    Power Supply 10-30 V dc
    Delay at Power-up (ms) 750
    Sensing Beam Wavelength (nm) 655
    Adjustments Push Button; Remote Teach
    Number of Pins 5
    Vibration MIL-STD-202G req. Method 201A (vibration:10 to 60Hz max., double amplitude 0.06", max acc. 10G).
    Output Saturation Voltage NPN Outputs <1.0 V @ 100 mA
    Output Saturation Voltage PNP Outputs <1.5 V @ 100 mA
    Max Discrete (Switched) Output (mA) 100
    Discrete (Switched) Outputs Bipolar (NPN & PNP)
    Output Protection Protected against continuous overload and short circuit
    IP Rating IP67; IP68; IP69
    Storage Temperature (°C) -25 to 75
    Max Operating Temperature (°C) 50
    Min Operating Temperature (°C) -10
    Max Op. Relative Humidity Non-Condensing (%) 95 at 55°C
    Window Material Acrylic
    Warm-up Time (minutes) 10
    Minimum Response Time (ms) 1.5
    Spot Size (@ Reference Distance) 2.0 mm x 0.8 mm @ 300 mm
    Barrel Diameter (mm) 18
    Laser Control Yes
    Alarm Output (mA) 100
    Max Ambient Light (Lux) 5000
    Max Off-state Leakage Current (µA) 5 @ 30 V dc
    Power/Current Consumption (exclusive of load) < 675 mW