    3M™ Filter,Privacy,Ws,14" PF140W9E
    • Privacy Filter
    Overview
    Specs
    Reviews
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    3M PF140W9EBrand NewIncludes 1 Year WarrantyProduct # PF140W9E3M's thinnest Privacy Filter helps keep confidential information private while maintaining the display's touch functionality. Provides an optimized viewing experience for high resolution displays, and is designed for your edge-to-edge device display. You will see the information on your display while people on either side see a darkened screen Designed to fit 14.0" screens that extend edge to edge. Filter fits diagonally measured 14.0" viewing screen and a 16:9 aspect ratio. 3M's thinnest privacy filter maintains the display's touch functionality Optimized viewing experience for high resolution displays Minimizes distracting screen glare and mirror like reflections in office environments Actual filter dimensions are 12 13/16" x 7 5/8" (325 mm x 194 mm) Includes easy-to-use attachment method Lightweight, thin, frameless design Helps protect display from dirt, debris and scratches Helps reduce the appearance of smudges and fingerprints Great for maintaining screen privacy in high traffic areas such as open work spaces, airports, airplanes, commuter trains, coffee shops and other public places
    PF140W9E Features: Display
    Type Supported: LCD
    Display Size Supported: 14"