SUPERMICRO CSE-847E16-R1400LPB Black 4U Rackmount Server Case 1400W Redundant
  • 1400W Redundant
  • 36 x (24 front + 12 rear) 3.5" SAS Hot-Swap Drive Bays
  • 7 80mm Fans
Overview
Specs
Reviews (1)
See all Q & A
avatar
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
Case Type: 4U Rackmount Color: Black Processor Support: Dual, Single Intel/AMD processors M/B Type: ATX, EATX (supported max size up to 13.68 x 13 inch) Drive Bays: 36x 3.5' Hot-swap SAS/SATA Drive Bays (24 front + 12 rear) SAS/SATA Backplane: HDD Backplane supports 36 SAS hard drives (24 front + 12 rear) Expansion Slots: 7x low-profile expansion slots Cooling System: 7x 8cm hot-swap cooling fans, Redundant cooling Front I/O Panel: None Power Supply: 1400W 80 Plus Gold Certified high-efficiency (1+1) redundant power supply with PMBus Dimensions (WxDxH): 17.2 x 27.5 x 7 inch / 437.0 x 699.0 x 178.0 mm Weight: 80.0 lbs / 36.3 kg Package Contents: SuperChassis CSE-847E16-R1400LPB Chassis 1 x SC847 Intel X8, X7 PC Air Shroud 1 x 4U SAS / SATA Direct attached Backplane 1 x 16 to 16 pin front control cable, round ribbon 20 1 x 16-pin Control Panel Converter Cable 7 x 10.5, 4-pin middle fan power extension (PWM) 7 x 80x38mm 4-pin PWM fan with HUS 1 x Mounting Rail Assembly; 26.8 - 34 2 x 1400W Gold-Level power supply with PMBus 1 x 24-pin x8 power distributor 36 x 3.5 Hot-swap HDD Bays 1 x LP rear window 2 x US power cord Product Type: Server Case Motherboard Supported: EATX Motherboard Supported: ATX Product Type: Server Case Manufacturer Part Number: CSE-847E16-R1400LPB Motherboard Supported: EATX Motherboard Supported: ATX Weight (Approximate): 80 lb Color: Black Form Factor: Rack-mountable Color: Black Form Factor: Rack-mountable Manufacturer: Supermicro Computer, Inc Product Model: CSE-847E16-R1400LPB Product Name: SuperChassis CSE-847E16-R1400LPB Chassis Product Line: SuperChassis Brand Name: Supermicro Brand Name: Supermicro Height: 7 Width: 17.2 Depth: 27.5 Number of External 3.5 Bays: 36 Compatible Rack Unit: 4U Number of Power Supplies Supported: 2 Number of Power Supplies Installed: 2 Power Supply Wattage: 1400 W Number of Total Expansion Bays: 36 Product Family: SuperChassis Environmentally Friendly: Yes Environmental Certification: 80 Plus Gold Number of Fans Supported: 7 Number of Fans Installed: 7 Number of External 3.5 Bays: 36 Compatible Rack Unit: 4U Number of Power Supplies Supported: 2 Number of Power Supplies Installed: 2 Power Supply Wattage: 1400 W Number of Total Expansion Bays: 36 Number of Total Expansion Slots: 7