    CyberPower Smart App Online BP72V60ART2U 2000 and 3000VA UPS External Battery Module - 72 VDC / 60 A - 12 V / 9 Ah Sealed Lead-Acid Battery
    • 72V / 60A Output
    • Expandable up to 10 battery modules
    • Fast Charge Technology with Built in Battery Charger
    • Daisy-chain Power Connections
    • Plug-n-Play DC connectors
    Overview
    Specs
    Reviews (1)
    See all Q & A
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    The CyberPower BP72V60ART2U (72V) External Battery Module (EBM) with DC plug-n-play connections and Fast Charge Technology provide extended battery run-time during power outages for select Smart App Online UPS models. Up to 10 EBMs can be added and fast charging times are maintained thanks to each EBM having a built in battery charger. The typical charging times of 5 hours for the OL2000RTXL2U and OL3000RTXL2U are maintained whether there are 1 or 10 EBMs installed.