    CyberPower PDU20BVHVT24F Basic 200 V AC - 230 V AC 10 ft 24-Outlet Power Distribution Unit
    • 200 V AC - 230 V AC
    • 10 ft
    Overview
    Specs
    Reviews
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    The CyberPower 24-outlet (24 Front) 0U vertical rack mount basic power distribution unit (PDU20BVHVT24F) provides 200/230V 20A output. It distributes power to 24 IEC-320 (4-C19 and 20-C13) receptacles from a single NEMA L6-20P twist lock plug, with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 10-foot AC power cord. It supports vertical, horizontal and wall mount installation, includes a cord retention tray and is ETL/RoHS certified. A lifetime warranty ensures that this PDU is free of defects in design, assembly, material or workmanship.