    ETCR6000B AC/DC Clamp Leakage Current Meter with RS232 Interface 0mA-60.0A
    Overview
    Specs
    Reviews
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    ETCR6000 AC/DC Clamp Leakage Current Meter
    Product Main Function
    1. Measurement of AC/DC current, leakage current, Range: 0mA~60.0A
    2. Data Storage: 99 groups
    3. Line Voltage: below 600V
    4. CT Size: F7mm
    ETCR6000 AC/DC Clamp Leakage Current Meter suitable for measuring AC, DC leakage current below 600V, range: AC/DC 0mA~60.0A, slenderness design of clamp, especially suitable for places with dense flat cable (power metering system, high-speed rail system, automobile circuit maintenance, etc.). Non-contact current measurement, safe and simple operation.The instrument is small size, high accuracy, performance stable and function perfect, which is one of the necessary tools for electrician safety inspection and maintenance.
    Model ETCR6000
    CT Size f7mm
    Meter Size 168mm×65mm×34mm
    Power Supply Zn-Mn dry battery 6F22 9V, continues working 30 hours(Battery not included)
    Test Mode Clamp CT, Non-contact measurement
    Range 0mA~60.0A AC/DC
    Resolution 1mA AC/DC
    Accuracy
    (23?±3?,
    below 70%RH) ±2%rdg±5dgt (23?±5?,below 75%rh)
    Display Mode 4 digits LCD display
    LCD Dimension 35mm×21.5mm;display area:32mm×15mm
    Sampling Rate about 2 times/s
    Frequency AC 45Hz ~ 400Hz
    Polar Indication Automatic identification, display "-" symbol
    Wire Position The tested wire in the center of the clamp jaw
    Range Shift Automatically
    Line Voltage Line measurement below DC 600V
    Communication Parameter Baud rate:9600,data bit 8,stop bit 1,check bit NONE
    Data Storage 99units, display FULL symbol indicate storage full
    Data Hold Data hold function: DH symbol display
    Overflow display Exceed measure range overflow function: OL symbol display
    Battery Voltage While battery voltage decreases to around 7.2V, will display low battery voltage symbol“ ”, and remind to replace the battery
    Meter Weight 180g
    Working Current 20mA
    Working Temperature -10? ~ 50?,below 80%rh
    Limit Temperature Error -10?~0? and 40?~50?, the maximum increase in error is 2%rdg
    Storage Temperature -10? ~60?,below 70%rh
    Insulating Strength AC3700V/rms (between the core and outside shell)
    Suitable Safety Standard IEC1010-1?IEC1010-2-032?pollution, etc 2?CAT ?(600V)