    ETCR8100B Transformer Core Earth Current Tester Color Touch LCD Screen
    Overview
    Specs
    Reviews
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    Notice:
    Thanks for your support!
     ETCR8100B Transformer Core Earth Current Tester, can online measure the grounding current and leakage current of transformer core in electrical power system(range: 0.00mA~100A), The core is made of magnetic shielding material with strong anti-interference ability,  CT size: 80mm x 80mm, can clamp and test F80mm cable and grounding wire. or 96mm×4mm flat steel grounding wire. it`s no need to disconnect the tested circuit and can measure the line current. The meter is equipped with a 3.5-inch color touch LCD screen, two operating modes of touch and button, display the magnitude and waveform of the measured current in real time. with alarm critical value setting , alarm indication function, and automatic shutdown function. Normal operation of the transformer core is a single grounding point , if there are two points or more at the same time grounding, the core and the earth will form a current loop, the maximum current up to dozens of amperes, which will cause the core local overheating or even burned. This instrument can find latent faults of transformer as soon as possible, which is one of the main tools to ensure safe operation and normal maintenance of transformer. Mainly used for leakage current testing of the core and clamps of transformer substation, power station as the transformer, electric reactor and other electrical equipment.