    ETCR8300-040A Three Channel Clamp Leakage Current Monitoring
    Overview
    Specs
    Reviews
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    ETCR8300-040A Three Channel Clamp Leakage Current Monitoring Recorder
    Product Main Function
    3. Range : 0.00mA ~500A
    4. Resolution: 1mA ; Accuracy : ±1.5%±5dgt ;
    5. Current Clamps Quantity: 1 - 3PCS (selection);
    6. Data Storage: 200,000 groups  (Power down or replace battery will not lose the data) ;
    7. Clamp Size :35mm×40mm
    Power Supply DC 3.7V rechargeable lithium battery(full charge about 4.2V)
    Test Mode Clamp CT, true RMS
    Display Mode LCD:128dots×64dots
    Current Clamp 1-3PCS(Optional)
    Instrument Dimension Host:78mm×165mm ×42mm
    Current clamp 040A: 125mm×70mm×37mm
    Weight Host: 330g
    Current clamp 040A: 190g
    LCD Dimension Display field:44mm×27mm
    Current Clamp Model 040A
    Current Clamp Lead Cable 2 core shield wire, length 2M
    Sampling Rate 2 times/second
    Data storage 200,000 groups (Power down or replace battery will not lose the data)
    Record Time Interval time 1 seconds, can continues recording 48 hours
    Interval time 10 seconds, can continues recording 120 hours
    Interval time 1 minute, can continues recording 168 hours
    Download Speed 60KB/ Min
    Line Voltage Below AC600V circuit test
    Overflow Display Exceed measure range overflow function: "OL" symbol display
    Battery Voltage Use 3.7V rechargeable lithium battery, power energy display with 3-grid, when the power energy is 0-grid indicate battery voltage is low, please charge in time
    Rated Power In power save mode about 6mA, Max about 35mA
    Communication Interface USB
    Record Time In power save mode continues working 7days
    Working Temperature Working:-20?~50?;below 80%rh
    Temperature Error Below -10?or above 40?error influence 1%
    Stored Temperature Storage:-10?~60?;below 70%rh
    Insulation Resistance 100MO or larger, 1000V