    ETCR3000 Digital Earth Resistance Tester 0.01-2000Ohm Ground Resistivity Tester
    Overview
    Specs
    Reviews
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    ETCR3000 Digital Earth Resistance Tester
    Product Main Function
    1. Earth resistance measurement, Range: 0.010O~2000O
    2. Resolution: 0.01O
    3. Accuracy: ±2%rdg±3dgt
    4. Earth voltage measurement,Range: AC 0~600V
    5. Resolution:1V
    6. Data storage: 400 sets
    7. Alarm function: audible and visual alarm
    Measurement Range and Accuracy
    Measurement Function Range Accuracy Resolution
    Earth Resistance 0.01O~20O ±2%rdg±3dgt 0.01O
    0.1O~200O (Auxiliary grounding resistance 100O±5%, Votage to ground<10V) 0.1O
    1O~2000O 1O
    Earth Voltage 0~600V AC ±2%rdg±3dgt 1V
    (Note:23?±5?,below75%rh)
    Technical Specifications
    Function Measurement of earth resistance, voltage to earth
    Power Supply DC 9V Alkaline dry cell LR14 1.5VX6pcs, continues working 300 hours
    Backlight Controllable screen backlight, suitable for dim places
    Measuring Mode Precision 3-wire measurement, simple 2-wire measurement
    Measuring Method Earth Resistance: rated current change-pole method, measurement current 20mA Max
    Earth Voltage: Average rectification
    Test Frequency 500Hz
    Short Circuit Test Current AC 10mA max
    Data Mode Average value, maximum value, minimum value
    Display Mode 4-digital super-large LCD display, white screen backlight
    Measure Indicator LED flash indicator and LCD count down display in measurement
    LCD Dimension 128mm×75mm; display area:124mmX67mm
    Meter Dimension 215mm(L)×178mm(W)×83mm(H)
    Test Wires 3 wires: each for red 15m, yellow 10m, and green 5m
    Simple Test Wire Red 1.6m
    Auxiliary Grounding Rod 2PCS: F10mm×150mm
    Measuring Rate Earth Voltage: about 3 times/second; Earth resistance: about 5 seconds/time
    Line Voltage Measurement of earth voltage: below AC 600V
    Data Storage 400 sets, “FULL” symbol flash display storage is full
    Data Hold Data hold function: “HOLD” symbol display
    Data Access Data read function: “READ” symbol display
    Overflow Display Exceed measuring range overflow function: “OL” symbol display
    Alarm Function Measuring value exceeds alarm setting value, LCD flashes display alarm symbol
    Battery Voltage While battery voltage decreases to around 7.2V±0.1V, will display battery voltage low symbol“ ”, and remind to charging the battery
    Power Consumption Backlight: 25mA Max
    Standby: 25mA Max(Backlight shut down )
    Measurement: 200mA Max(Backlight shut off)
    Weight Tester: 1.325kg
    Test wires: 0.847kg(include the simple test wires)
    Auxiliary Grounding Rod:0.468kg(2pcs)
    Tester package: 0.915kg
    Working Temperature & Humidity -10?-40?, below 80%rh
    Storage temperature & humidity -20?-60?, below 70%rh
    Protection Level IP65(close the case)
    Overload Protection Measure earth resistance: between each interfaces of C(H)-E?P(S)-ES, AC 280V/3 seconds
    Insulation Resistance Over 10MO (between circuit and outside shell is 500V)
    Withstanding Voltage AC 3700V/rms. (Between circuit and outside shell)
    Electromagnetic Features IEC61010-4-3,wireless frequency electromagnetic field=1V/m
    Protection Type IEC61010-1 (CAT ? 300V?CAT IV 150V?Pollution 2);