    ETCR6300D Clamp Leakage Current Meter Measurement of AC Current and Leakage
    Reviews
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    ETCR6300D Clamp Leakage Current Meter
    Product Main Function
    1. Measurement of AC current and leakage current, Range:AC 0.000mA~60.00A
    2. Data Storage: 99 groups
    3. Peak Hold
    4. Line Voltage: below 600V
    5. CT Size: 25mm x 30mm
    ETCR6300 Clamp Leakage Current Meter suitable for measuring AC current and leakage current below 600V, range: 0.000mA~60.0A, CT size: 25mm x 30mm, the iron core adopts magnetic shielding technology, almost unaffected by the external magnetic field, strong anti-interference ability. Especially suitable for high accuracy small current measurement, adopt non-contact current measurement, safe and simple operation.The instrument is small size, high accuracy, performance stable and function perfect, which is one of the necessary tools for electrician safety inspection and maintenance..
    Model ETCR6300
    Range 0.000mA~60.00A
    Resolution 1uA
    CT Size 25mm×30mm
    Meter Size 175×70×38mm
    Meter Weight 210g
    Function Measurement of AC leakage current, AC current and on-line AC current.
    Power Supply Alkaline dry battery 6LR61 9V,continues working 80 hours(Battery not included)
    Test Mode Clamp CT, integration method
    Display Mode 4digits LCD display
    LCD Dimension 35mm×21.5mm;display area:32mm×15mm
    Sampling Rate about 2 times/s
    Frequency Automatic identification 50Hz/60Hz
    Shift Automatically
    Accuracy
    (23?±3?,
    below 70%RH) 0~59A: ±1.5%±5dgt
    60A~199A: ±2%±5dgt
    200A~299A: ±3%±5dgt
    300A~600A: ±4%±5dgt
    Line Voltage Line measurement below DC 600V
    Battery Voltage While battery voltage decreases to around 7.2V, will display low battery voltage symbol“ ”, and remind to replace the battery
    Working Current 5mA
    Working Temperature 0? ~ 40?,below 80%rh
    Storage Temperature -10? ~60?,below 80%rh
    Insulating Strength AC2KV/rms (between the core and outside shell)
    Suitable Safety Standard IEC1010-1?IEC1010-2-032?pollution, etc 2?CAT ?(600V)