    FESTO VMPA14-M1HF-W-PI 578811 Air Solenoid Valve New
    Overview
    Specs
    Reviews
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    Lap
    Overlap
    Actuation type
    Electrical
    Valve size
    14 mm
    Standard nominal flow rate
    450 l/min
    Operating voltage
    24V DC
    Operating pressure
    -0.9 bar ... 10 bar
    Design
    Piston gate valve
    Reset method
    Pneumatic spring
    Degree of protection
    IP65
    In mounted state
    as per IEC 60529
    Certification
    c UL us - Recognized (OL)
    Type code
    VMPA14
    Sealing principle
    Soft
    Mounting position
    Any
    Type of control
    Pilot-controlled
    Flow direction
    Reversible
    Symbol
    Signal status display
    yes
    Pilot pressure
    3 bar ... 8 bar
    Suitability for vacuum
    yes
    Standard nominal flow rate with QS-8
    450 l/min
    Switching time off
    20 ms
    On switching time
    12 ms
    Max. positive test pulse with 0 signal
    400 µs
    Max. negative test pulse on 1 signal
    200 µs
    Permissible voltage fluctuations
    +/- 25 %
    Operating medium
    Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
    Information on operating and pilot media
    Operation with oil lubrication possible (required for further use)
    CE marking (see declaration of conformity)
    As per EU EMC directive
    Vibration resistance
    Transport application test with severity level 2 as per FN 942017-4 and EN 60068-2-6
    Shock resistance
    Shock test with severity level 2 as per FN 942017-5 and EN 60068-2-27
    Corrosion resistance class (CRC)
    1 - Low corrosion stress
    Storage temperature
    -20 °C ... 40 °C
    For use in the food industry
    See supplementary material information
    Temperature of medium
    -5 °C ... 50 °C
    Ambient temperature
    -5 °C ... 60 °C
    Max. tightening torque for valve mounting
    0.65 Nm