Learn more about the LG Electronics 27MP400-B
Model
Brand
LG
Model
27MP400-B
Display
Screen Size
27"
Glare Screen
Anti-glare
Widescreen
Yes
Resolution
1920 x 1080
Refresh Rate
75Hz
Viewing Angle
178° (H) / 178° (V)
Monitor Pixel Density
0.3114mm x 0.3114mm
Display Colors
16.7 Million
Brightness
250 cd/m2 (Typ.)
Contrast Ratio
Aspect Ratio
16:9
Response Time
5ms (GtG at Faster)
Panel
IPS
Display Type
FHD
Adaptive Sync Technology
FreeSync (AMD Adaptive Sync)
Connectivity
Video Ports
1 x D-Sub / 1 x HDMI
Input Video Compatibility
Analog RGB, Digital
Connectors
D-Sub, HDMI
D-Sub
1
HDMI
1
Power
Power Supply
100 - 240 VAC, 50/60Hz
Power Consumption
22W (Typ.), 26W (Max.)
Convenience
Stand Adjustments
Tilt
Built-in Speakers
No
VESA Compatibility - Mountable
75 x 75mm
Features
Features
Dimensions & Weight
Dimensions
17.90" x 24.10" x 7.50" w/ stand 14.30" x 24.10" x 2.20" w/o stand