LG 29" Ultrawide 29BQ650-W 21:9 2560 x 1080 IPS Monitor
Be the first to review this product...
29" 21:9 IPS Panel
HDMI | DisplayPort | USB-C
Full HD 2560 x 1080 at 100 Hz
5 ms Response Time (GtG)
1000:1 Static Contrast Ratio
350 nits Peak Brightness
16.7 Million Colors with HDR10
FreeSync
Integrated Stereo Speakers
Overview
Specs
Reviews
Learn more about the LG Electronics 29BQ650-W
Model
Brand
LG
Series
Ultrawide
Model
29BQ650-W
Cabinet Color
Silver / White
Display
Screen Size
29"
Glare Screen
Anti-glare
LED Backlight
Yes
Widescreen
Yes
Resolution
2560 x 1080
Refresh Rate
100Hz
Viewing Angle
178° (H) / 178° (V)
Display Colors
16.7 Million
Brightness
350 cd/m2
Contrast Ratio
Aspect Ratio
21:9
Response Time
5 ms
Panel
IPS
Color Gamut
99% sRGB
Adaptive Sync Technology
FreeSync (AMD Adaptive Sync)
Connectivity
Video Ports
1 x DisplayPort / 1 x HDMI / 1 x USB-C (DP Alternative)
Convenience
Stand Adjustments
Height 5.1" / 130 mm
Tilt 40° (-5 to 35°)
Swivel 355°
VESA Compatibility - Mountable
100 x 100mm
Dimensions & Weight
Dimensions
19.3" x 27" x 9.8" with stand
12.3" x 27" x 1.8" without stand