LG 32BR50C-B 32" Class Full HD Curved Screen LCD Monitor - 16:9 - Matte Black - 31.5" Viewable - Vertical Alignment - 16.7 Million Colors - FreeSync - 250 Nit - Tilt - HDMI - VGA - VESA Mount
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
Try me now
32'' Curved FHD Monitor with 100 Hz Refresh Rate & 5 ms Response Time - This LG Full HD (1920x1080) screen offers clear color while displaying various programs at once on the 31.5" widescreen with 1500R curvature.
Learn more about the LG Electronics 32BR50CB
Display
Resolution
1920 x 1080
Refresh Rate
100Hz
Display Colors
16.7 Million
Model
Brand
LG Electronics
Model
32BR50CB
Display
Screen Size
32"
Response Time
5 ms
Brightness
250 Nit
Contrast Ratio
3000:1
Aspect Ratio
16:9
Viewing Angle
178° (H) / 178° (V)
Panel
VA
Display Type
FHD
Part Number
32BR50CB
Color Gamut
NTSC 72% (CIE1931)
Convenience
VESA Compatibility - Mountable
100 x 100mm