    Vertiv Liebert PSI5-1000RM1201U PSI5 UPS - 1000VA 900W 120V 1U Line Interactive AVR Rack Mount UPS, 0.9 Power Factor - Compact 1U Rack, Pure Sine Wave Output on Battery, 2 Programmable Outlets
    • POWER PROTECTION: The 1 kVA UPS has AVR to correct power disturbances.
    • SPACE-SAVING 1U RACK: Get similar features as a 2U battery backup in a compact 1U rack space.
    • MORE USABLE POWER: This single phase line interactive UPS has 0.9 output power factor.
    This item is covered under the Manufacturer Only Return Policy.
    Overview
    Specs
    Reviews
    See all Q & A
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    This feature protects against utility voltage fluctuation by adjusting utility power to the level required by the connected equipment. It also extends battery life by maximizing its time on utility power before switching to battery. With high efficiency and 0.9 power factor operation, the Liebert PSI5 meets your critical application needs. It offers more usable power, enabling more connected loads, saving space and costs. The wider input voltage window prolongs battery life by allowing the UPS to maximize the use of utility power before transferring to battery when input exceeds specified limits (76 to 146 VAC @120V).