Vertiv Liebert PSI5-1100RT120 PSI5 UPS - 1100VA/990W 120V|Line Interactive AVR Tower/Rack Mount - 0.9 Power Factor| Rotatable LCD Monitor| Pure Sine Wave Output on Battery
Environmental Compliance Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Plug/Connector Type NEMA 5-15
Phase Single Phase
Receptacle Type NEMA 5-15R
AVR Yes
Number of Battery & Surge Outlets 6
Transfer Time 6 ms
Receptacle Detail 6 x NEMA 5-15R
Input Voltage 120 V AC
Output Voltage 120 V AC, 125 V AC, 100 V AC, 110 V AC, 115 V AC
Waveform Type Pure Sine Wave
Input Voltage Range 75 V AC - 146 V AC
Load Capacity (VA) 1100 VA
Load Capacity (Watt) 990 W
Sponsored
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
Try me now
The Vertiv™ Liebert® PSI5 UPS, 1100VA/990W, 120V is a compact, energy-efficient solution designed to safeguard media closets, small racks, active power factor correction (PFC) power supplies, conventional power supplies and other critical electronics. It provides cost-effective protection from power disturbances such as outages, brownouts, sags, surges or noise interference for smart automation systems, computers, high-end gaming PCs/consoles, entertainment centers, cash registers and other equipment used by schools, healthcare facilities and other edge businesses. With up to 10 minutes of battery backup time at half load and 2 minutes at full load, this reliable system allows ample time for an orderly shutdown during a power outage. A rotating LCD display makes the readout easy to see in both rack and tower configurations, providing real time information regarding the UPS status and operating conditions. Vertiv backs the Liebert PSI5 UPS with a 2-year warranty.
Learn more about the Vertiv PSI5-1100RT120
Model
Brand
Liebert
Series
PSI5
Model
PSI5-1100RT120
Input
International Version
120V
Input Voltage Range
75-146 VAC
Input Connection
5-15P
Output
VA Rating
1100 VA
Watts
990W
Output Voltage
120 VAC (100/110/115/125 VAC user-configurable)
Outlets
6
Outlet Type
NEMA 5-15R
Battery
Battery Type
Valve Regulated Lead Acid (VRLA)
Battery Run Time
Full Load: 4.5 min Half Load: 13.5 min
Battery Recharge Time
4 hours to recover 90%
Details
Rackmountable
2U
Surge Protection
Surge Energy Rating
1372 Joules
Features
Features
Advanced, pure sine wave output power on battery 0.9 power factor, which means more usable power for connected devices Voltage regulation from 83 to 159 VAC without using the battery Less than 6 milliseconds transfer time to battery Rotatable LCD display allows either rack mount or tower configuration RJ-45 for data line surge protection Options for communication card for remote monitoring of devices
Dimensions & Weight
Dimensions
3.50" x 17.20" x 16.10"