Your Browsing History
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | SONY |
|---|---|
| Model | CPD-E240/B |
| Cabinet Color | Black |
| Panel | Super Fine Pitch FD Trinitron CRT, High Contrast AR Coating |
|---|---|
| Screen Size | 17" |
| Viewable Size | 16" |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Resolution | 1024 x 768 |
| Dot Pitch | 0.25mm |
| Horizontal Refresh Rate | 30 kHz to 70 kHz |
| Vertical Refresh Rate | 48 Hz to 120 Hz |
| Input Video Compatibility | Analog RGB 0.7 Vp-p ± 5%, Positive, 75 ohms (typ) |
|---|---|
| Connectors | D-Sub |
| Power Supply | 100-240V AC, 50/60Hz |
|---|
| User Controls | Contrast, Brightness, H Center, H Size, V Center, V Size, Zoom, Raster Rotation, Pincushion, Pin Balance, Key Stone, Key Balance, H & V Convergence, 5000K / 9300K / 5000K ~ 9300K adjustable, Degauss,Moiré Adjust, Control Lock, Reset |
|---|---|
| Regulatory Approvals | UL1950, cUL, DHHS, DNHW, NOM (Mexico), FCC Class B, IC Class B, International Energy Star |
| Built-in Speakers | No |
| Dimensions | 15.8" x 16.5" x 16.6" |
|---|---|
| Weight | 50° to 104° F (10° to 40° C) |
| Temperature Range | 10% to 80% (Non-Condensing) |
|---|
| First Listed on Newegg | July 24, 2002 |
|---|