Your Browsing History









Make informed decisions with expert advice. Learn More
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | AL1716BBD |
| Cabinet Color | Black |
| Screen Size | 17" |
|---|---|
| Widescreen | No |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Viewing Angle | 150° (H) / 135° (V) |
| Monitor Pixel Density | 0.264mm |
| Display Colors | 16.2 Million |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 700:1 |
| Response Time | 8 ms |
| Panel | TFT LCD |
| Display Type | SXGA |
| Input Video Compatibility | Analog RGB, Digital |
|---|---|
| Connectors | D-Sub, DVI-D |
| D-Sub | 1 |
| DVI | 1 |
| HDMI | No |
| Stand Adjustments | Tilt |
|---|---|
| Built-in TV Tuner | No |
| Built-in Speakers | No |
| Windows Vista | Certified for Windows Vista |
| Dimensions | 14.8" x 15.5" x 6.3" |
|---|---|
| Weight | 11.0 lbs. |
| Package Contents | AL1716BBD LCD Monitor User Manual VGA Cable DVI Cable Power Cable Audio Cable Support Disk |
|---|
| First Listed on Newegg | January 05, 2006 |
|---|