Your Browsing History







Shipped by Newegg
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | BenQ |
|---|---|
| Series | ZOWIE |
| Model | XL2586X+ |
| Cabinet Color | Black |
| Screen Size | 24.1" |
|---|---|
| Widescreen | Yes |
| Panel | TN |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 320 cd/m2 |
| Monitor Pixel Density | 0.28mm |
| Refresh Rate | 600Hz |
| Curved Surface Screen | Flat Panel |
| Video Ports | 1 x DisplayPort 1.4 / 3 x HDMI 2.1 |
|---|---|
| Headphone | Yes |
| Power Supply | 100 - 240 VAC, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Consumption | Power consumption (On mode)?: <65W |
| Stand Adjustments | Swivel (left/right): 45° / 45° Tilt: -5°~35° Height adjustment: 155 mm |
|---|---|
| Features | Dynamic Accuracy (DyAc 2) XL Setting to Share (with Auto game mode) Shield S Switch Black eQualizer Color Vibrance Low Blue Light Flicker-free (DyAc 2 off) K Locker Variable Refresh Rate (DyAc 2 off) |
| Dimensions | 14.25"-20.35" x 22.68" x 8.23" |
|---|---|
| Weight | 13.01 lbs. |
| First Listed on Newegg | May 13, 2026 |
|---|