Your Browsing History

100%






Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Series | SE510C Series |
| Model | S27E510C |
| Cabinet Color | Black |
| Screen Size | 27" |
|---|---|
| LED Backlight | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
| Monitor Pixel Density | 0.3114mm |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | DCR Mega Infinity (3000:1) |
| Response Time | 4 ms |
| Panel | VA |
| Curved Surface Screen | Curved |
| Curvature Radius | 4000mm |
| Input Video Compatibility | Analog RGB, Digital |
|---|---|
| Connectors | D-Sub, HDMI |
| D-Sub | 1 |
| HDMI | 1 |
| Power Supply | 100 - 240 VAC, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Consumption | Power Consumption w/out USB: 38W Power Consumption (Typical): 35W Power Consumption (DPMS): 0.3W Typ. Power Consumption (Stand-By): 0.3W Typ. |
| Stand Adjustments | Tilt: -2° ~ 20° |
|---|---|
| VESA Compatibility - Mountable | 100 x 100mm |
| Dimensions | 18.22" x 24.53" x 7.14" w/ stand 14.39" x 24.53" x 2.35" w/o stand |
|---|---|
| Weight | 12.14 lbs. w/ stand 10.80 lbs. w/o stand |
| First Listed on Newegg | April 25, 2016 |
|---|