Learn more about the LG Electronics 38WR85QC-W
Model| Brand | LG |
|---|
| Series | UltraWide |
|---|
| Model | 38WR85QC-W |
|---|
| Cabinet Color | Silver |
|---|
Display| Screen Size | 37.5" (Viewable) |
|---|
| Widescreen | Yes |
|---|
| Resolution | 3840 x 1600 |
|---|
| Refresh Rate | 144Hz |
|---|
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
|---|
| Monitor Pixel Density | 0.2291mm |
|---|
| Display Colors | 1.07 Billion |
|---|
| Brightness | 450 cd/m2 |
|---|
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
|---|
| Aspect Ratio | 21:9 |
|---|
| Response Time | 1ms (GtG at Faster) |
|---|
| Panel | IPS |
|---|
| Color Gamut | DCI-P3 98% (CIE1976) |
|---|
| Adaptive Sync Technology | FreeSync Premium Pro & G-Sync Compatible |
|---|
| Curved Surface Screen | Curved |
|---|
Connectivity| Video Ports | 1 x HDMI / 1 x USB-C (DP Alternative) |
|---|
| USB Ports | 1 x USB Type-C (Charge/Display) |
|---|
| Headphone | Yes |
|---|
Power| Power Supply | 100 - 240 VAC, 50/60Hz |
|---|
| Power Consumption | DC Off (Max): Less than 0.3W Power Consumption (Typ.): 80 W Power Save/Sleep Mode (Max): Less than 0.5W |
|---|
Convenience| Stand Adjustments | Height, Swivel, Tilt |
|---|
| Built-in Speakers | Yes |
|---|
| VESA Compatibility - Mountable | 100 x 100mm |
|---|
Dimensions & Weight| Dimensions | 19.1"-23.4" x 35.3" x 12.1" with stand 15.5" x 35.3" x 4.3" without stand |
|---|
| Weight | 23.1 lbs. with stand 17.6 lbs. without stand |
|---|
Additional Information| First Listed on Newegg | February 26, 2024 |
|---|
Customer Reviews of the LG Electronics 38WR85QC-W