Your Browsing History















Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | SCEPTRE |
|---|---|
| Model | E258B-1658A |
| Cabinet Color | Black |
| Screen Size | 24.5" |
|---|---|
| Widescreen | Yes |
| Display Type | FHD |
| Adaptive Sync Technology | AMD FreeSync Compatible |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Viewing Angle | 176° (H) / 170° (V) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | DCR 5,000,000:1 (1,000:1) |
| Response Time | 1ms (GTG) |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Curved Surface Screen | Flat Panel |
| Horizontal Refresh Rate | 30 - 80 kHz |
| Vertical Refresh Rate | 60 - 75 kHz |
| Input Video Compatibility | Digital |
|---|---|
| Connectors | HDMI, DisplayPort |
| HDMI | 2 |
| DisplayPort | 1 |
| Video Ports | 1 x DisplayPort / 2 x HDMI |
| Power Supply | 100 - 240 VAC, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Consumption | 30W (Max) 27W (Typical) <0.5W (Standby) |
| Regulatory Approvals | FCC, cTUVus, ISTA 3A, Energy Star V7.0, WHQL (Windows 8) |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt: -15 to 15 degree |
| Built-in Speakers | 2 x 2W |
| VESA Compatibility - Mountable | 75 x 75mm |
| Features | 25" LED 1080P Monitor 1920 x 1080 High Resolution Up to 165Hz Refresh Rate AMD FreeSync Compatible 2 x HDMI Ports, 1 x Display Port |
| Dimensions | 15.94" x 21.96" x 7.35" w/ stand 12.84" x 21.96" x 1.54" w/o stand |
|---|---|
| Weight | 7.49 lbs. w/ stand |
| Package Contents | Monitor Display, Base, User Manual, Power Cord |
|---|
| First Listed on Newegg | May 15, 2026 |
|---|